Alaphelyzet bemutatása
Az Európai Unió 2009-ben alkotta meg E-pénz Direktíváját annak érdekében, hogy lehetővé tegye innovatív, kényelmes és gyors fizetési megoldások létrehozását, és segítse az amerikai fizetési szolgáltatók európai versenytársainak létrejöttét.
Jelenleg az uniós országokban három formája létezik a pénznek: a készpénz, a számlapénz és az e-pénz. Az e-pénz olyan pénz, amelyet elektronikus tárolóeszközön (chipkártyán) vagy szervereken tartanak nyilván.
A Barion forint alapú elektronikus pénz, amit a Barion Payment Zrt. üzemeltet. (Az egész Európai Unióra érvényes MNB-engedély száma: H-EN-I-1064/2013, intézményi azonosító: 14859034.)
Az e-pénz előnyeinek megértéséhez fontos tudni, hogy az Európai Unió E-pénz Direktívájának értelmében az e-pénz mozgásokat nem terheli tranzakciós illeték. Ez lehetővé teszi, hogy egy e-pénz számláról teljesen ingyen végezzünk el egy utalást, ami óriási előny a tömeges kis összegű utalások esetében.
Emellett az e-pénz segítségével új, intelligens fizetési szolgáltatások hozhatóak létre: így a közösségi gazdaság szereplői (Uber, Airbnb stb.) számára lehetővé válik, hogy a vásárlótól levont összeget egyenesen az eladó számlájára utaltassák, mialatt a saját számlájukra csak a jutalékuk kerül. Ezzel a szolgáltatással a Barion a PayPal európai versenytársává kíván válni.
A projekt során semmilyen marketing- vagy hirdetési büdzsé nem állt rendelkezésünkre.
Célcsoportok
A Barion start-up vállalkozás, melynek rugalmasan kell reagálnia környezetének megváltozására. Megbízónk a 9 hónap folyamán többször módosított üzleti stratégiáján. Ennek megfelelően folytattunk általános lakossági kommunikációt (parkolás e-pénzzel, az e-pénz előnyei), partnerkommunikációt (PCI DSS, e-pénz a bolti terminálokban), informatikai fejlesztőkkel történő kommunikációt (Barion API, Wordpress integráció) és befektetői kommunikációt is. Végül egy speciális célcsoport, a közösségi gazdaság szereplői felé kommunikáltuk a Barion időközben elkészült új fizetőkapujának előnyeit.
Az eredmények 10 hónap alatt:
- 7 sajtóközlemény és interjúszervezés
- 169 megjelenés, közöttük Forbes, HVG, Figyelő print
- 55,7 millió forint AVE érték
A projekt folytatása
A szolgáltatást elindító Sense/Net Zrt. a Bariont időközben önálló cégbe szervezte, így megalakult a Barion Payment Zrt.
A cég 2017-ben hatmillió euró, azaz csaknem kétmilliárd forint külföldi befektetéshez jutott.