A válságkommunikáció helye
2014-06-23Együtt keressük a legfittebbeket!
2014-07-02Kinyírja a Google a hírleveleket?
A Gmail promóciós füle (BOO!) az új mumus az email marketingesek körében manapság: ez az a tab, amivel a Google tehermentesíteni szeretné a felhasználókat a reklámüzenetektől (x) (a hirdetőket pedig még inkább az AdWords felé terelni). Sokan már a hírlevelek végét vizionálják az Inbox felosztása miatt, pedig nem kell tőle megijedni. Az emailes promóció nem vész el, csak átalakul.
Egyelőre két változásról beszélünk. Először is, az új Gmail-ben külön fülek vannak az elsődleges, a közösségi és a promóciós üzeneteknek: a hírlevelek tehát automatikusan egy elkülönített részre érkeznek, és csak akkor látjuk őket, ha a promóciók tabra kattintunk. Másodszor pedig a promóciós fül tetején szponzorált emailek jelenthetnek meg.
Nekem be kellett állítanom a Gmailben, hogy külön tabjaim legyenek, de előbb-utóbb mindenkinek automatikusan ilyenre fog állni a fiókja. A jövőben pedig jön a grid view is.
Hogyan kerülhet hírlevelünk az elsődleges emailek közé?
Mielőtt teljes pánikban készülnénk meghackelni a Google titkos algoritmusát, gondoljuk át, hogy érdemes-e egyáltalán betrükközni magunkat az elsődleges emailek közé.
A promóciós fül ugyanis akár jól is jöhet nekünk. A hírleveleknél a magasabb megnyitási arány nem feltétlenül jelent magasabb konverziós arányt. Amikor a promóciós fülre kattint az olvasó, nagyobb hajlandóságot mutat a vásárlásra, hiszen azért jön, hogy window shoppingoljon. Egyáltalán nem kizárt tehát, hogy a promóciós fül amellett, hogy lecsökkenti az átkattintások számát, megnöveli azok hatékonyságát.
Ha mégis úgy gondoljuk, hogy semmiképp nem akarunk a promóciók közé kerülni, többféle módszerrel próbálkozhatunk. A leghatékonyabb, ha egyenesen megkérjük, vagy valamivel motiváljuk feliratkozóinkat, hogy csillagozzák be levelünket, vagy helyezzék azt át az elsődleges emailek közé. Ha ezt egyszer megteszik, onnantól kezdve elsődleges emailként kapják leveleink, amíg máshogy nem rendelkeznek róluk.
A másik megoldás a trükközés. Ha a következő szabályokat betartjuk, jó esélyünk van rá, hogy újra a céges és baráti levelezések között mosolyogjon a hírlevelünk.
- Küldjük a levelet személyes email fiókról, személyes válaszcímmel
- A levél kezdődjön személyes megszólítással
- A szövegben csak minimális grafika, vizuális elem legyen
- Az email legyen rövid és ne tartalmazzon túl sok linket (maximum 1-2)
Azt mindig tartsuk észben, hogy a titkos algoritmusnak köszönhetően semmilyen recept sem biztos, így az is megeshet, hogy leegyszerűsített üzenetünk a promóciók között landol. Ezt pedig senki sem szeretné.
Érdemesebb lehet inkább abba fektetni az energiát, hogy a többi promóció közül kitűnjünk, és különösképpen arra, hogy felkészüljünk a grid view érkezésére.
Kétségtelen, hogy lesznek áldozatai a promóciós fülnek. Ezek leginkább a már amúgy is relevanciájukat vesztett hírlevelek, melyek a felhasználói igényeket figyelmen kívül hagyva erőltetik üzeneteiket az email fiókokba. Az email marketing akkor jó, ha értékes tartalmat ad, és szerves része egy brand kommunikációs stratégiájának.
Miért teszi ezt velünk a Google?
Tekintve, hogy bevételének nagy részét a reklámköltések adják, nem valószínű, hogy a Google akkora pofont szeretne adni a hírleveleknek, hogy a fal adja a másikat. Nekik ugyanúgy érdekükben áll, hogy a fogyasztók látogassák a promóciók fült, mint a marketingeseknek, hiszen ha nem nézik ezeket az üzeneteket, akkor reklámbevételük sem fog származni belőlük – ez esetben valószínűsíthető, hogy a Gmail kinézete is változni fog.
Nyugodtan nyugodjon meg mindenki, az igazság az, hogy a hírlevél akkor fog megszűnni, amikor a fogyasztók nem akarnak többé hírlevelet olvasni. A promóciós fül nem áll a jó email marketing útjába, ahol aktívan érdeklődő potenciális vásárlókhoz juttatunk el releváns tartalmakat. A rosszat valóban akadályozza, de vajon mennyi haszna van egy hírlevélnek, amit csak azért nyitunk meg, hogy kitöröljük két személyes email közül?