A döntéseink hatékonyságát, a stratégiánkat, a sikert mérhetjük az eladás vagy a felhasználók számának növekedésében, de amikor a PR eredményességének méréséről van szó, ennél általában nehezebb a dolgunk.
A KPI ‒ Key Performance Indicator ‒ fogalmát legjobban fő teljesítménymutatónak lehet fordítani, amit azért választunk ki, hogy a célhoz vezető úton valamilyen módon mérni tudjuk a tevékenységünk hatékonyságát. A mérés lehetővé teszi, hogy kiszűrhessük a gyenge pontokat, és a taktikát menet közben a folyamatosan változó körülményekhez igazítsuk.
Számos mérőszámot vehetünk figyelembe, de nem lesz mindegyikből KPI, hiszen nem mindegyik fog számunkra lényeges információt tartalmazni, vagy nem mindegyik mérhető. A KPI így azokat a mutatókat foglalja magába, amik szoros összefüggésben állnak az eredményeinkkel, amelyeket megbízhatóan tudunk mérni, és amelyek alakulása a teljesítményünktől függ.
A vállalkozás szempontjából kulcsfontosságú, hogy képesek legyünk kiválasztani a hasznos mutatókat, ehhez viszont először megfelelő célokat kell kitűzni.
A szakma a jó célok meghatározására egy ún. SMART kritériumcsoportot dolgozott ki, amely az alábbi szempontokat foglalja magába:
Minden üzleti célhoz egy vagy több KPI kapcsolódik. A kiválasztott teljesítménymutatók szerepe, hogy visszajelzést adjanak arról, hogy az üzleti cél határidőre történő elérése lehetséges-e vagy sikerült-e.
A fő teljesítménymutatókat két csoportra lehet osztani az alapján, hogy előre jelző funkcióval bírnak, vagy utólagosan mérhető adatokról beszélünk. Előre jelző KPI-mutató lehet például az értékesítések, új projektek vagy weboldal-megtekintések száma. Ezekben az esetekben a KPI teljesítése azt mutatja, hogy az üzleti cél is várhatóan teljesülni fog. Az utólagos adatok közé tartozik például az éves nettó bevétel vagy az éves eladások alakulása, ezekben az esetekben a KPI teljesítése visszaigazolja, hogy jó stratégiát követtünk.
A teljesítménymutatók minden iparágban kincset érnek, feltéve, ha figyelembe vesszük, és megtanuljuk jól felhasználni az adott szektorra vonatkozó adatokat.
A PR-ban számtalanszor felmerül a kérdés, hogy a szakemberek vajon mi alapján értékelik a munkájukat, hiszen sok esetben nehezen megfogható a tevékenységük. Egy cég hírneve mindennél többet számít, a PR pedig arra törekszik, hogy ezt megalapozza és megvédje. Ennek az eredményességét azonban korántsem egyszerű mérni, hiszen a hirdetések többségével ellentétben a PR általában nem áll közvetlen kapcsolatban az eladásokkal.
Következő bejegyzésünkben részletesen kifejtésre kerülnek majd a PR-hoz kapcsolódó fő teljesítménymutatók fajtái, így most a teljesség igénye nélkül felsorolunk néhányat azon kulcsmutatók közül, melyeket a szakemberek az évek alatt legtöbbször felhasználtak a jelentéseikhez:
És persze ne feledkezzünk meg az AVE értékről (advertising value equivalent, vagy reklámegyenérték), amely korábban széles körben használt KPI volt, de a hozzá kapcsolódó módszertani problémák miatt a szakma egyre kevésbé favorizálja.
Következő bejegyzésünkben a különböző KPI legnépszerűbb típusait mutatjuk be.
A lap alján lehet hozzászólni.