5 globális trend, amire érdemes odafigyelni idén
2015-01-22Vedd meg a Twitteren – E-kereskedelem a közösségi médiában
2015-06-29A kecske is jóllakott, a káposzta is megmaradt a Facebooknál
Nem sok digitális platform tudná megcsinálni azt, amit a Facebook véghez vitt az elmúlt két évben: úgy növelte a reklámbevételét, hogy közben csökkentette a megjelenített hirdetések számát.
65 százalékkal kevesebb hirdetés volt a Facebookon 2014 utolsó három hónapjában, mint egy évvel korábban, a megjelenített hirdetések átlag költsége azonban 335 százalékkal magasabbra rúgott az AdAge szerint. Ezzel Zuckerbergék bevétele elérte a 3,85 milliárd dollárt, ami inkább hagyjuk is, hogy mennyi forintba átszámolva.
Míg a Google és más digitális médiaóriások minél több reklám besűrítésével próbálják növelni a bevételüket, a Facebook pont az ellenkező irányba indult el. Az elmúlt két évben lecsökkentették a jobb oldali sávban elhelyezett reklámok számát – erre amúgy is kevésbé figyeltek az emberek – de ezt nem kompenzálták több hirdetéssel a hírfolyamban (ami drágább is, és az egyetlen hely, ahol mobilon is láthatóak a Facebook hirdetések).
A hirdetések lecsökkentésével a mennyiség helyett a minőségre mentek – a kevesebb hirdetés jobban látható, így többet is ér a hirdetőknek. Ezt pedig ők is készséggel belátták: nagyvonalúan 53 százalékkal több pénzt lapátoltak Zuckerbergéknek mint egy évvel korábban.
Ahhoz, hogy a Facebooknak sikert hozzon a bátor lépés (amit állítólag a cégen belül is sokan vitattak), két dolog kellett.
A mobil
Az egyik, hogy a közösségi háló folyamatosan erősítse pozícióját a mobilpiacon. A felhasználók 84 százaléka tableten vagy telefonon jelentkezett be a múlt év végére, és mára már a reklámbevétel nagy része (69 százalék) is innen származik. Magyarországon a Social Daily statisztikái szerint 4,8 millió Facebook felhasználó közül 3,6 millió használja mobilról az oldalt.
Stratégiai szempontból kulcsfontosságú az internetóriás számára, hogy a mobilfelhasználók és a mobil reklámbevételek közti különbséget minimálisra csökkentse – ebben pedig egyelőre jó úton halad.
És a mi adataink
A másik adu ász a Facebook kezében természetesen az a rengeteg adat, amit rólunk, felhasználókról gyűjt. Minél szűkebb rétegre tudnak célozni egy reklámot a hirdetők, annál többet hajlandóak érte fizetni – persze bizonyos határokon belül, ezt azonban úgy tűnik a Facebook még nem lépte át.