Kevés stresszesebb hivatás van a PR-nál
2012-02-13Keresőbarát sajtóközlemények II.
2012-03-02Keresőbarát sajtóközlemények I.
Lássuk be, aki online kommunikációval foglalkozik, annak kicsit olyannak kell lennie, mint egy ezermesternek. A PR és a SEO szakterületei között is egyre szélesedik a közös halmaz, ami azt jelenti, hogy mindkét szakma gyakorlóinak tanulniuk kéne egymástól annak érdekében, hogy még eredményesebb legyen az, amit csinálnak.
A kétrészes bejegyzésünk első részében azt járjuk körül, hogy miért érdemes a SEO és PR integrált megközelítését alkalmazni a sajtóközlemények írásánál, a bejegyzés következő részében pedig néhány tippet, trükköt mutatunk be.
A PR SEO-val karöltve még hatékonyabb
A keresőoptimalizálás már túllépett azon, hogy kizárólag webfejlesztéssel kapcsolódjon össze. Minden online kommunikációs aktivitásunknál figyelembe kellene venni a SEO alapelveit és szabályait. Ahogy a médiafogyasztásunk egyre nagyobb részét immár az online médiumok teszik ki és az internetezési szokásaink is igencsak keresőmotor-központúnak mondható, nem mindegy, hogy egy-egy sajtóközleményünk a médiamegjelenéseken túl hogyan teljesít a keresőmotorokban.
A sajtóközlemény írásának van jó pár írott és íratlan szabálya, ezekről most nem szeretnénk bővebben szót ejteni. Amiről viszont kevesebbet hallani, az a keresőoptimalizálási módszerek alkalmazása a PR tevékenység során. A PR és a SEO betűszavakat néhány éve még keveset használtuk egy mondaton belül, de az álláspontok közeledtek, és a SEO néhány alapvető módszere bekerült a kommunikációs szakma elvárható készségei közé. Úgy látjuk, hogy a modern PR már nem engedheti meg magának, hogy ne vegye ezeket is figyelembe. Ennek oka egyszerűen az, hogy a sajtóközlemények jelentős része már online felületeken jelenik meg. Ez a kommunikáció gyorsasága mellett olyan lehetőségeket ad a PR szakember kezébe, amit az ügyfelek érdekében kár lenne figyelmen kívül hagyni.
Miért is jó optimalizálni a sajtóközleményeket?
A következőkben felsorolunk néhány érvet, hogy mi hasznunk is származhat abból, ha a sajtóközlemények írásánál odafigyelünk arra, hogy ne csak az újságírók, hanem a keresők is szeressék az anyagainkat.
- Azzal, hogy a közleményeket úgy írjuk meg, hogy azok a keresőmotorokban, illetve azok hírekkel foglalkozó aloldalain jó helyezést érjenek el, a közönséget nem csak közvetetten, a média képviselőin keresztül érhetjük el, hanem közvetlenül is eljuttathatjuk az üzeneteket bárkihez, aki egy bizonyos keresést hajt végre, hiszen egy kifejezés begépelése után egyből ráakadhat a sajtóanyagra.
- Az újságíró is ember, vagyis jelentős időt tölt az interneten, és aktívan használja a keresőket is friss hírekre való vadászat céljából. Új bejelentéseknél, vállalati híreknél ezért érdemes minél nagyobb esélyt adni annak, hogy rátaláljanak a közleményre.
- Az újságírók gyakran használják a hírügynökségek oldalait és a newswire szolgáltatásokat, ahova pénzért feltölthetjük a közleményeket.
- Az online tartalomszolgáltatók jobbára magas PageRank (Google-nál) értékkel rendelkeznek, ami egy osztályzat a kereső részéről az oldal minőségére vonatkozóan. Ebből következően, ha ők átveszik a megfelelően optimalizált sajtóközleményünket és tőlünk érkezik link az ügyfél webhelyére, azok igen értékesek, és javítják a linkelt weboldal keresőkben nyújtott teljesítményét.
- A fentiekből következően egy jól optimalizált sajtóközleménnyel támogathatjuk az ügyfél webhelyének forgalmát és a keresőmotorok által adott értékeléseket is.
A bejegyzés összeállításában nagy segítségünkre volt a TopRank blogja.
1 Comment
Egyedül az angol hiányzik, de, hátha a jövőben, majd ott leszek nálatok … 😉