Keresőbarát sajtóközlemények I.
2012-02-21Új design, új lehetőségek
2012-03-19Keresőbarát sajtóközlemények II.
A PR ma már nem kerülheti el, hogy ne alkalmazza a napi gyakorlatban az online marketing széles eszköztárát. A SEO-t is beleértve. Szempontjait be kell tudnunk építeni a tevékenységünkbe. Rövid How to a keresőbarát sajtóközleményekhez.
Az előző posztunkban röviden felvázoltuk, hogy miért is fontos a SEO-t is figyelembe venni a sajtóközlemények írásánál. Szerencsére a sajtóközlemény műfaja és a keresőbarát szöveg messze nem áll olyan távol egymástól, mint azt elsőre gondolnánk. Egy sajtóközlemény nem kifejezetten a körmönfont megfogalmazás és a nyakatekert mondatok terepe, hanem a felhasználói igényekből kiindulva a lényegre törő megfogalmazás és az egyszerűség jellemzi. Ezen a ponton találkozik a PR a SEO-val. Gondoljunk csak a keresési szokásainkra!
Lássuk, mire kell figyelni a keresőbarát sajtóközlemények írásánál!
Kulcsszavak
Nem vitás, hogy a keresőmarketing alfája és ómegája a megfelelő kulcsszó, illetve azok helyes kiválasztása. Kulcsszókutatással feltárhatjuk a számunkra legrelevánsabb kifejezéseket. Ehhez bátran lehet használni a kulcsszóválasztó eszközöket, amelyek bőséges információt nyújtanak például arról, hogy milyen keresési gyakoriság jellemzi azokat a szavakat, kifejezéseket, amelyekre fókuszálni szeretnénk. Sőt, még ötleteket is adnak, hogy a hasonló kulcsszavak hogyan teljesítenek. Kulcsszókutatásra az egyik legelterjedtebb eszköz a Google AdWords Keyword Tool, amelyet még AdWords fiók nélkül is lehet használni. A Google Keresési Trendek szolgáltatása szintén jó szolgálatot tehet a legjobb kulcsszavak azonosításához. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a sajtóközleményünk szóhasználata és a választott kulcsszavak illeszkedjenek ahhoz a nyelvezethez, ahogy célközönségünk rólunk és a témáról beszél. Ez is a kulcsszókutatáshoz tartozik.
Egy sajtóközlemény esetében két kulcskifejezésnél többre nem érdemes fókuszálni. De az egyik legfontosabb, hogy véletlenül se essünk abba a hibába, hogy a szöveget telezsúfoljuk a számunkra kedvező kulcsszavakkal. Ezt nevezzük stuffingnak. Ezt senki se szereti, se a keresőmotorok, se az újságírók, se az olvasók, mert pont olyan lesz, mint egy kulcsszavakkal teletömött honlap: rossz. És ha eddig nem tudtuk volna, szinte lapátolni lehet a sajtóközleményeket egy átlagos szerkesztőségben. Szóval nem nehéz megjósolni egy rossz közlemény sorsát. A lényeget nem érintő töltelékszavakat el lehet hagyni, hiszen a túl sok mellékmondat és felesleges szó a kulcsszavaink súlyát is rontja
Tipp: 2-4 alkalommal bőven elég megemlíteni a kiválasztott kulcskifejezéseket, a legfontosabb kulcsszó szerepeljen a címben és a leadben is.
Linkek
A linkstratégia a keresőoptimalizálás egyik, ha nem a legfontosabb fundamentuma. Egy keresőbarát sajtóközlemény írásakor is át kell gondolni, hogy hány és mire mutató linket fogunk használni. Mind a teljes URL-ek, mind a linkeket tartalmazó szövegrészek, közismertebb néven az anchor textek alkalmazása ajánlott. A teljes URL-eket a sajtóközlemény végére érdemes elhelyezni. Ezek akkor is működhetnek linkként, ha nem szerkesztünk hozzá hiperhivatkozást, mert sok tartalomkezelő magát az URL-t automatikusan linkként értelmezi. Persze jó, ha maga az URL is keresőbarát és az anchor textek maguk a kulcskifejezések, amire fókuszálunk, nem pedig olyan szövegek, hogy „kattints ide”.
Tipp: Ha hiperlinket használsz, akkor a linkelt (kulcs)szónak a landing page-en is meg kell jelennie.
Terjesztés és közösségi média
A sajtóközlemények terjesztése „hagyományosan” egy kiterjedt és megfelelően szegmentált sajtóadatbázison keresztül történik, de a terjesztés egyéb módjait sem árt megismerni. Ha lehetséges, töltsük fel a sajtóközleményt a vállalati honlap sajtószobájába. Ha van blogja a sajtóközleményt kiadó vállalatnak, akkor egy a közleményen alapuló blogposztot is érdemes megjelentetni, amelyben linkek mutatnak az eredeti közleményre (pl. a vállalati honlap sajtószobájába). Ajánlatos egy Twitter fiókot is fenntartani és ott közölni a sajtóközleményt címmel, rövidített linkkel és hashtagekkel ellátva. A sajtóközlemények esetében a közösségi könyvjelzők is adhatnak lehetőséget arra, hogy minél szélesebb elérést lehessen biztosítani. Népszerű és sokak által használt közösségi könyvjelzők a del.icio.us, a digg vagy a reddit. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezek a szolgáltatások egyelőre a nyugati országokban erősek, a hazai piacon esetleg a miner.hu-t lehet hozzájuk hasonlítani. Végül a newswire szolgáltatásokról ejtsünk pár szót. Ezek olyan oldalak, amelyek hasonlóak a hírügynökségekhez, a különbség lényege az, hogy itt legtöbbször fizetni vagy regisztrálni kell azért, hogy felkerüljön egy-egy sajtóközlemény. Külföldi példának itt a Business Wire, hazainak pedig a news4business.
Tipp: A terjesztés különböző formáinál jó, ha időben is össze vannak hangolva. Az nem kérdés, hogy közlemény kiküldése a sajtólistára egyszerre kell, hogy történjen (erre vannak speciális levélkiküldő szoftverek), de a többi csatornán is ajánlott még aznap megtenni a szükséges lépéseket.
A bejegyzés összeállításában nagy segítségünkre volt a TopRank blogja.