Sándor Imre PR-Díjat nyertünk a Honor mobiltelefonok magyarországi bevezetésével
2015-12-22Így tedd népszerűbbé Facebook posztjaidat
2016-03-23Megdönteni Hajnal Tímeát
A PR, a tartalommarketing és a szöveges hirdetések alkalmazása körül ma is sok félreértés van. Ezért a három eszközt egy szemléltető példa segítségével szeretném elhatárolni egymástól.
A hirdetés
Tegyük fel, hogy nagyon tetszik nekem Hajnal Tímea, és szeretném őt megdönteni. Ezért megpróbálom megvásárolni az érdeklődését. Ha például Timi nyitott az ilyen típusú kapcsolatokra, akkor veszek neki egy szép ékszert, vagy elviszem egy drága utazásra. Mindez vagy eredményre vezet, vagy nem. Nyilván ilyenkor is ügyesnek kell lennem, és saját magamat megfelelően kell tálalnom. Timi érdeklődését (nem szerelmét, hanem érdeklődését) viszont pénzért tudtam megvásárolni. Ez a hirdetés.
Ha mialatt különböző vagyontárgyakkal megvásárolom Timi érdeklődését még rendkívül udvarias és jó fej is vagyok, dumámmal pedig még Timi figyelmét is elterelem a saját rövidségemről, akkor ez a natív hirdetés (vagy szponzorált tartalom, termékelhelyezés). Ettől még a Timivel való kapcsolatom kizárólag egy pénzügyi tranzakció (az érdeklődés megvásárlása, vagyis reklámköltés) eredményeként jött létre. De hát ki ne költene szívesen a szerelemre?
A tartalommarketing
A PR és a tartalommarketing esetében viszont nincs pénzmozgás. Meg kell dumálnom Timit, hogy érdeklődjön irántam. A tartalommarketing esetében ezt jellemzően technikai részletekre kihegyezve teszem: statisztikai adatokat hozok, és bebizonyítom, hogy kitartásom és erőnlétem átlagon felüli, mozgásom pedig fergeteges. Ezután pedig még arról is meggyőzöm Timit, hogy a velem kapcsolatban álló hölgyek sokkal boldogabbak a többieknél. Az elvárt eredmény feltehetően nem azonnal fog bekövetkezni, először is azt kell elérnem, hogy az első kapcsolatfelvétel megtörténjen. Ehhez mondjuk egy, a nők boldogságáról szóló vendég posztot írok a Timi által olvasott életmód blogba, amit a haverom vezet, majd Timit feliratkoztatom a saját hírlevelemre.
És a PR
A PR esetében még ennél is távolabbról fogok közelíteni, viszont az eredmény is ennek megfelelő lesz. Ha például tudom Timiről, hogy kutyabolond, akkor elmegyek, és megmentek egy tucat kiskutyát. A látványos mentőakcióra odaszervezem Timi kedvenc magazinját, hogy tudósítson az eseményről, Timi így felfigyelhet rám. Eztán még évekig dolgozok magamon: elérem, hogy a Times magazin az év emberévé, a sportújságírók bizottsága pedig az év sportolójává válasszon. Természetesen mindig gondoskodok arról, hogy Timi kedvenc magazinja, Timi kedvenc blogja és tévéműsora részletesen beszámoljon eredményeimről. A végén így aztán nincs más dolgom, csak válaszolnom kell Timi rajongói levelére.
Egy kicsit ugyan úgy tűnik, hogy aránytalanul sokat kellett dolgoznom az ügyön, de nem szabad elfelejteni: ebben az esetben nem csupán Timitől, de Zsuzsitól, Gabitól és hát igen, Robitól is kapok majd levelet.
A különbség
Végül van még egy fontos különbség, ami majd csak akkor derül ki, ha egyszer rosszul teljesítek a Timivel való kapcsolatunk során. Ha anyagi juttatásért szereztem meg Timi érdeklődését (és ezt nem tudtam szerelemmé, vagyis márkaszeretetté konvertálni), akkor elég, ha a pénzem elfogy, és nincs többé érdeklődés (reklám). Ha Timit a technikai részletekre koncentrálva győztem meg, akkor egyszer-kétszer következmények nélkül is alulteljesíthetek, de sokszori alulteljesítés után elmúlik az érdeklődés (tartalommarketing). Ha viszont Timi érdeklődését a felépített hírnevemen keresztül szereztem meg, akkor akár évekig is döcöghet a teljesítményem, attól még Timi nem fog körtére váltani az alma helyett (ez pedig a PR).
A helyes gondolkodás természetesen nem a VAGY-VAGY gondolkodás. A fenti módszerek nem alá- vagy fölérendeltek, hanem kiegészítik egymást. Az eszközöket a gyakorlatban együttesen illik alkalmazni, és miközben kreatív hirdetési kampányokat tervelünk ki, gondolkodunk a középtávon eredményre vezető (tartalom)marketing stratégián és a hosszú távon kamatozó hírnév megteremtésén.
Annak, akit a téma jobban érdekel, ajánlom a Tartalommarketing.hu oldalon megjelent cikkemet. Aki pedig inkább mozizni szeretne, az nézze meg a filmet.
(A kép forrása: https://hbo.hu)
1 Comment
Nem Vajna Tímeát akartatok írni a címben? 🙂 Mert ahhoz egy Andy férfias sármja kell!