Tengerimalacokat mentünk
2016-07-11Diótörőn dolgozik a PS:PRovocative
2016-10-03Pokémon Go marketing
A Pokémon Go olyan erővel söpört végig a világon, mint annak idején a Monchhichi, majd később a Tamagochi. A kérdés, hogy egy márka milyen módon használhatja ki a játék hirtelen jött népszerűségét?
A Pokémon Go amerikai felhasználóinak száma néhány hét alatt 30 millióra nőtt – az európaiakról sajnos egyelőre nem állnak rendelkezésre statisztikák. Én magam is kipróbáltam a játékot a szabadságom alatt, és magával ragadott. A PokéStop megállók rengeteg olyan apró látványosságra felhívták a figyelmem, melyeket egyébként észre sem vettem volna. Falfirkák, homlokzatok, elrejtett szobrok és emléktáblák – látványosságok, melyeket „ki lehet pörgetni”, hogy PokéBallokat és egyéb ajándékokat kapjunk, a játék így motiválja a játékosokat a megismerésre.
De hogyan használhatja ki egy márka a Pokémon Go népszerűségét? Az alkalmazásban alapvetően két típusú helyszín található: a PokéStop és a PokéGym. A PokéStop megállók olyan látványosságok, melyeket érdemes megismernünk. Ehhez közel kell mennünk hozzájuk, majd a kipörgethetjük őket, hogy megkapjuk például a PokéBall labdákat, amelyek segítségével további kis szörnyeket foghatunk be.
A PokéGym küzdőterek ezzel szemben olyan helyszínek, ahol lehetőségünk van más játékosok pokémonjaival megküzdeni, hogy tapasztalati pontokat kapjunk.
Így adja magát, hogy boltunkat, üzlethelyiségünket PokéStop megállónak vagy PokéGym küzdőtérnek regisztráljuk a játékban, hogy a Pokémon játékosokat bevonzzuk. Ezt elsősorban akkor tehetjük meg, ha van valamilyen látványosság az üzlethelyiségünkben – például egy festmény, vagy emléktábla.
Sajnos a játékot fejlesztő Niantic jelenleg nem fogad el regisztrációt – feltehetően csak most találják ki a bevezetni kívánt üzleti modellt. A rossz hírek szerint ez egy kattintás (PPC) alapú megoldás lesz: így annyiszor kell 50 vagy 100 forintot fizetnünk, ahányszor csak egy pokémon játékos kipörgeti a labdákat az üzletünkben található PokéStop megállóból.
A regisztrációs lehetőség hiányában azonban jelenleg egyetlen lehetőségünk van: ha az üzlethelyiség közelében már található egy PokéStop, akkor aktiválhatunk egy úgynevezett Lure modult, amely a közelbe vonzza a virtuális szörnyeket, és így a pokémon játékosokat is.
Egy Lure modul fél órán keresztül működik, a játékosoknak pedig ezen idő alatt a közelben kell maradniuk, hogy elkaphassák a felbukkanó pokémonokat. Néhány pizzéria így például megsokszorozta forgalmát egy hétvége alatt. Egy modul aktiválásának az ára körülbelül 4-500 forint óránként, ez könnyen megtérülhet, ha sikerül játékosok nagyobb tömegét bevonzanunk.
Kinek érdemes ezt megtennie? Például kávézóknak, pizzériáknak, gyorsétterem láncoknak – ha egy játékos több órán keresztül a közelben dekkol, hogy begyűjtse a pokémonokat, akkor előbb-utóbb megszomjazik és megéhezik.
A Pokémon Go azonban alig néhány hetes, így várható, hogy az üzleti lehetőségek gyorsan fognak szaporodni.
Azt pletykálják például, hogy a McDonalds hamarosan megállapodik a fejlesztőkkel, hogy összes gyorsétterme szerepeljen a játékban…
Természetesen később elképzelhető az is, hogy a játékban történő fizetésre használt PokéCoin érméket kapjunk tankolásért, vagy az, hogy bizonyos szörnyecskék kizárólag egy adott márka üzlethelyiségeiben legyenek megtalálhatóak.
A pokémonos ajándéktárgyakat gyártó www.pokemoncenter.com például egy reggae videóklippet töltött fel a YouTube-ra, melyet most felkapott az internet népe, így már több mint 800 ezer megtekintésnél jár. Így könnyebb eladni a bögréket is:
6 Comments
Ennyire ráérnek az emberek? Mert gondolom, nem munkanélküiek ülnek be órákra várni a figurára, vagy kocsival kergetni a városon?
Igen, ennyire. És ez talán nem is baj.
PS:PRovocative nyilván annak nem, aki ebből él! Persze!
Kedves Ágnes, szerintünk senkinek sem baj, ha egy olyan ártalmatlan játékkal tölti valaki az idejét, amelynek még ismeretterjesztő funkciója is van.
Nagyon fáj a lábam, ráadásul kettő nem volt ott. Valaki levadászta előlem.
Szerintem próbáljuk meg nem mi felülbírálni azt, hogy ki mire fordítja a szabadidejét. Van, aki órákon át horgol, hímez, pecázik, vagy ül a kocsmában. És vannak, akik számára pont ezek számítanak értelmetlen időpazarlásnak.
A pokemon go egyébiránt a fiatalok és fiatal felnőttek (16-35 korosztály) játéka. Ez a korosztály pedig még napi 8 óra munka mellett tud a játékra is időt és energiát fordítani.