Miért nem fogják csupa nagybetűvel írni a céged nevét?
2011-10-051000 Facebook rajongó
2011-10-07XD, SP, RT. A tini twitterezők szentháromsága.
Hiánypótló kutatást közölt nemrégiben a Brandmonitor. A tizenévesek Twitter használati szokásait vették górcső alá, pontosabban azt, hogy miről és milyen arányban beszélnek a Twitteren. A kutatásból többek között az is kiderült, hogy még iskolaidőben is elég sokat csiripelnek. Ejnye.
A hazai Twitter közösséget kezdetben az internetes üzletben, informatikában vagy éppen online tartalomszolgáltatásban tevékenykedők fedezték fel maguknak. Szép marketinges kifejezéssel élve bennük tisztelhettük az „early adoptereket”. Mára az itthoni Twitter felhasználók között egyre nagyobb súlyt képeznek az interneten és közösségi médián szocializálódó tizenévesek, akiknek az online kommunikációja igen sajátos képet mutat.
Mi van a suliban?
Mivel a Twitteren meglehetősen körülményes lenne a felhasználók életkorának feltérképezése, ezért a Brandmonitor kutatói kiválasztottak egy kulcsszót, amelyet vélhetően gyakran emleget egy átlagos tizenéves. Ez a „suli”. A twittek elemzéséből kiderült, hogy a tinik többnyire rendeltetésszerűen használják a Twittert, hiszen azt közlik, hogy éppen mi történik velük. Ha sokat kell tanulni, ha vége van az óráknak vagy ha éppen ballagás van az iskolában. A ún. hashtagek vagyis a # jellel ellátott címkék vizsgálata pedig arról tanúskodik, hogy a jó dolgokat (#yeah), ciki szituációkat (#fail), a kudarcokat (#fuck) és más közösségi médiás aktivitásukat (#fb, Tumblr, 4Square) is bátran megosztják. A többi téma tekintetében pedig a YouTube, a zene és a filmek állnak a dobogó legfelső fokain.
A posztokat a Twitteren alapvetően két csoportba sorolhatjuk: saját bejegyzés vagy ReTweet (RT), azaz egy másik Twitter felhasználó posztjának újraposztolása. A tizenévesek csiripeinek negyede az ismerősök tartalmának megosztása.
Egy twitt sem maradhat xD nélkül
Az emotikonok nélkül szinte elképzelhetetlen az online kommunikáció. Elég egy óvatlan ironikus megjegyzés, amit „szmájli” nélkül posztolunk ki és már ott a baj. A tinik Twitteres jelenlétének esetében az xD-t, és aleseteit (xD,xDD,xDDD) lehet kötelező körnek tekinteni, népszerűsége már-már a vesszőével vetekszik, szinte már írásjelnek számít (szegény LOL, már nem tündöklik régi fényében). Ha még most is adásban lenne a klasszikus Álljunk meg egy szóra című műsor, Grétsy László és Vágó István duója hosszú percekig vakarhatná a fejét, mert ezeken a platformokon bizony csúnyán elbánnak a magyar nyelvvel. De mindez persze funkcionális is, hiszen a mondanivalónak tömörnek és érthetőnek kell lennie, kiváltképp Twitteren, ahol a terjedelmi korlátok is kötnek minket.
SP-generáció
Éder Krisztián (köznapi nevén SP) iránti felfokozott érdeklődés a Twitteren a kis magyar internetes égbolt egyik állócsillaga. A tizenévesek nem elhanyagolható szegmensének közösségi médiás mindennapjait az SP-Fluor tengelyre remekül fel lehet fűzni. Szilárd meggyőződésem ugyan, hogy a komplett SP diszkográfiával egy közepes sportcsarnok választójoggal rendelkező részét maradéktalanul evakuálni lehet, de valamit biztos jól csinál a srác, ha már ennyi rajongót gründolt magának Fluor Tomival együtt.
Ennek tükrében még társadalomtudónak sem kell lennünk ahhoz, hogy kikövetkeztessük, a tini twitterezők túlnyomó többsége, mintegy 77 százaléka a lányok közül kerül ki.
A Brandmonitor teljes infografikáját is érdemes áttanulmányozni.