WordPress plugin a Facebooktól
2012-06-12Facebook EdgeRank kisokos
2012-07-109+1 dolog, amit a honlapodnak tudnia kell
Távol álljon tőlünk, hogy a honlaptervezés világmegváltó igazságait feszegessük. Ez csak egy lista, amit talán érdemes átnézni, mielőtt belevágnál álmaid weboldalának elkészítésébe. Lássuk, mi szükséges ahhoz, hogy tartalmas, használható honlapod legyen!
1. Logikus honlapszerkezet
A vásárló fejével gondolkodás a marketing alapköve. Ne feledd, hogy ami számodra egyértelmű, az nem feltétlenül magától értetődő a látogatóidnak. Oszd az oldalt világosan elkülönülő részekre: az egymással logikailag kapcsolatban álló elemek vizuálisan is álljanak kapcsolatban. Az sem árt, ha kiderül, hogy egyáltalán milyen honlapra tévedt a látogató.
2. Informatív tartalom
Tudjuk, hogy nem elhanyagolható az esztétikus megjelenés, de semmiképpen sem kerekedhet a hasznosság fölé. Vegyünk például egy étterem weboldalát, ami ugyan zenél, minden kiúszik-beúszik, épp csak az étlapot nem tartalmazza. Aligha foglal majd szívesen asztalt az érdeklődő, ha nem tudja, hogy tengeri herkentyűt vagy pacalt ehet-e.
3. Egyértelmű navigáció
Szinte biztos, hogy találkoztál olyan honlappal, amelyiken azt sem tudtad hol vagy, hogy kerültél oda, és hogy jutsz vissza a kezdőlapra. Mit tehet ilyenkor a kissé türelmetlen látogató? Bezárja az ablakot, és soha többé nem tér vissza. Menj biztosra, és győződj meg arról, hogy logikus és egyértelmű menüpontjaid vannak, és minden aloldalról elérhető a menüsor. A navigáció kialakításakor vedd figyelembe, hogy mit szeretnél hangsúlyozni, kiknek szól az oldal, és eszerint rendszerezd a menüpontokat.
4. Velős megfogalmazások
Mivel egy könnyen használható és egyértelmű honlapot készítesz éppen, ezért teljesen felesleges mindent megmagyarázni és hosszasan ecsetelni. Úgysem lesz kedve/ideje/energiája elolvasni senkinek a hosszú instrukciókat és leírásokat, sőt ezek láttán talán a weboldal böngészésétől is elmegy a kedve a látogatónak.
5. Kapcsolat
Az elérhetőségek oldalnak minden cég esetében kiemelt szerepe van. Nyilván szeretnéd, hogy (lehetséges) ügyfeleid ne csupán nézelődjenek honlapon, hanem el is érjenek titeket. Olyan e-mail címet adj meg, amit meg is néztek, és olyan telefonszámot, amelyen valaki feleszi a telefont. Fontos, hogy ne képként töltsd fel az elérhetőségeket, legyenek kattinthatók, másolhatók.
6. Keresés
Hadd ne kelljen végigbogarászni az összes menüpontot ahhoz, hogy megtaláljuk, amit keresünk. Egyszerűen megoldható, mégis sokat dob a honlap használhatóságán. Ne hagyd ki!
7. Közösségi integráció
Facebook, Twitter, Youtube, Google+, LinkedIn, Tumblr. Csak hogy a legnépszerűbbeket említsük. Felesleges magyarázni, hogy miért éri meg összekapcsolni a hasznosat a…hasznossal.
8. Mobilokra optimalizált verzió
Folyamatosan növekszik az okostelefon- és tableteladások száma, így ma már egy honlap megtervezésekor nem csak a PC-k monitorjára kell gondolni, hanem tulajdonképpen bármilyen kütyüre, ami internetkapcsolatra képes. Az elrendezés kialakításakor és a programozáskor vegyétek figyelembe, hogyan változik a megjelenés az ablakméret csökkentésével.
9. Folyamatos frissítés
Ha van mondanivalód, oszd meg a weboldalad közönségével is. Ha nincsenek naponta híreid, akkor feleslegesen kár „alibi”-tartalmakat gyártani. Lényeg, hogy az aktualitásukat vesztett információk leszedéséről mindenképpen gondoskodnod kell, különben elavult és unalmas lesz az oldalad.
+1. Tudni kell, hogy mit ne tudjon.
Igen, vannak olyan dolgok, amiket érdemesebb mellőzni. Elhiheted, hogy tud élni a látogató automatikusan elinduló zene, videó, ugráló és vibráló képek nélkül. Mint ahogyan öntömjénezés, felesleges szövegek és használati útmutatók nélkül is. Akkor lesz hálás a közönséged, ha letisztult, átlátható, és egyben barátságos honlappal találkozik.
A bejegyzés összeállításában nagy segítségünkre volt a https://mashable.com és Steve Krug Ne törd a fejem c. könyve.
2 Comments
jaja
Végignéztem, és tudja! Most már csak azt kellene elmagyarázni, hogy miért jó, ha ezeket tudja egy honlap!